5 najlepszych darmowych programów do obróbki zdjęć

Zaczynając zabawę z fotografią, nie każdy od razu zacznie obróbkę zdjęć w zaawansowanych programach. Barierą jest przede wszystkim cena, której sprostać z lekkim sercem mogą jedynie profesjonaliści, którzy nie tylko zarabiają dzięki użytkowaniu tych programów, ale potrafią w pełni wykorzystać ich funkcje. Na szczęście jest wiele programów, które oferują wiele opcji na wystarczająco wysokim poziomie.

Obróbka cyfrowej fotografii w profesjonalnym programie

Chcąc uniknąć wysokich opłat za oprogramowanie, zanim jeszcze zaczniesz na dobre rozwijać swoje umiejętności fotografowania i obróbki zdjęć, warto zapoznać się z listą darmowych programów. Często mogą zaoferować identyczną funkcjonalność do profesjonalnych programów.

GIMP

Stawkę otwiera najpopularniejszy z programów, któremu zaufało już bardzo wielu użytkowników. Oferuje on bardzo funkcjonalną pracę na warstwach, które pomagają uzyskać wiele ciekawych efektów. Nie można też zapomnieć o bardzo przydatnych narzędziach takich jak lasso, różdżka, wypełnienie, klonowanie, skalowanie, rozmazanie, Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to oprogramowanie dla początkujących. Interfejs jest mało przejrzysty, a uzyskanie oczekiwanego efektu może kosztować trochę nerwów. Co ważne, GIMP zgromadził bardzo duże grono wielbicieli, którzy wciąż tworzą coraz to nowsze dodatki do programu, dzięki czemu zyskuje on na funkcjonalności. Powszechnie dostępne są również liczne poradniki pomagające w uzyskaniu konkretnego efektu. Wystarczy odrobina samozaparcia, aby uzyskać efekt, który nie będzie gorszy od tego przygotowanego przy pomocy Adobe Photoshop. GIMP to program, który z pewnością docenią profesjonaliści!

PhotoFiltre

Przez wielu uznawany za jeden z najlepszych, a przede wszystkim najłatwiejszych w obsłudze programów graficznych jest PhotoFiltre. Główną zasługą jest bardzo prosty i przejrzysty interfejs. Ciekawe jest to, że mimo braku możliwości edytowania warstw, program ten pozwala wprowadzać zmiany na niewielkich partiach fotografii. Dzięki niewielkiej ilości dostępnych opcji świetnie sprawdzi się w rękach początkującego pasjonata fotografii.

Google dołącza do rywalizacji

Twórcy oprogramowania komputerowego prześcigają się w różnych propozycjach, co doprowadziło do tego, że również światowy gigant, jakim jest Google, postanowił dołączyć do rywalizacji. Stosunkowo niedawno udostępnił zestaw wtyczek Nik Collection, które pozwalają na wprowadzanie poprawek w zdjęciach oraz dodawanie do nich efektów. Co ciekawe, nim zestaw wtyczek został przejęty przez Google, trzeba było zapłacić za ponad 150 dolarów. Oczywiście wtyczki najlepiej funkcjonują podczas współpracy z programami typu Photoshop lub Lightroom. Jest jednak możliwość korzystania z nich nawet bez konkretnego oprogramowania, uruchamiając plik EXE. Komu spodoba się ten zestaw? Przede wszystkim osobom, które bardzo lubią wykorzystywać rozmaite efekty!

Najlepszy, darmowy program do retuszu fotografii

Czołówka programów graficznych

Tuż obok GIMPa w czołówce plasuje się również Photoscape. Wraz z udostępnieniem Windowsa 10, pojawiła się również wersja tego programu oznaczona nazwą X Pro, która oferuje znacznie więcej niż wcześniejsza 3.7! Oczywiście program dostępny jest za darmo, jednak bardziej zaawansowane funkcje, które docenią przede wszystkim profesjonaliści, dostępne są za opłatą. Trzeba jednak wiedzieć, że dostępne za darmo rozwiązania w zupełności wystarczą osobom, które amatorsko zajmują się fotografią. Co ciekawe, nawet osoby początkujące zyskują szansę obróbki zdjęć w formacie RAW! Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby edytować jasność, regulować kolory, zmieniać ustawienia światła i cieni, wyostrzać, a ponadto wykorzystywać wiele innych rozwiązań.

Snapseed

Nie można zapomnieć też o fanach edytowania fotografii mobilnych. Tutaj doskonale sprawdzi się aplikacja Snapseed, która oferuje wiele zaawansowanych rozwiązań! Przez wielu jest ona uważana za najlepszą aplikację mobilną tego typu. Umożliwia ona edytowanie zarówno fotografii w formacie JPEG, jak i DNG, będącego odpowiednikiem formatu RAW. Oczywiście nie mogło zabraknąć wprowadzania poprawek zarówno całościowych, jak i częściowych przy pomocy pędzla! Bogaty zestaw funkcjonalności pozwoli na poprawę balansu bieli, skorygowanie perspektywy i usunięcie wszelkich skaz i nieprawidłowości. W programie zaimplementowano wiele innych rozwiązań, jednak te warto zacząć odkrywać na własną rękę w zależności od tego, jaki efekt zechcesz uzyskać. Unikalnym rozwiązaniem jest możliwość zapisania ustawień zastosowanych przy jednym zdjęciu, aby móc je później wykorzystać przy kolejnym!

Darmowych programów do obróbki graficznej jest znacznie więcej i można powiedzieć, że jest to subiektywny wybór aplikacji, które sprawdziły się w rękach jednej osoby. Każdy powinien jednak spróbować kilka z nich i wybrać tę, która spełni większą część oczekiwań. Oczywiście wybierając program, należy kierować się nie tylko oczekiwaniami i efektami możliwymi do uzyskania, ale również poziomem własnych umiejętności edytorskich.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Polecam Gimpa
Kilka lat temu przesiadłem się z Photoshopa na Gimpa. Pierwszy tydzień było ciężko, bo musiałem się przyzwyczaić do skrótów klawiszowych i rozkładu menu oraz trochę innych nazw podobnych funkcji, ale potem już było spoko. Ani razu nie czułem potrzeby zrobienia czegoś w Photoshopie czy Corelu - Gimp mi w zupełności wystarcza, a wykonuję w nim obróbkę zdjęć i przygotowuję projekty i realizacje różnych zleceń w drukarni. Świetny program.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię