8 największych zalet aparatu Canon EOS 80D

8 zalet aparatu Canon EOS 80D - blog Pasaż Foto - sklep fotograficzny

Entuzjaści fotografii po rozwinięciu swoich umiejętności, szukają możliwości i narzędzi, które pozwolą wykonywać im piękniejsze zdjęcia. Choć na rynku jest wiele ciekawych lustrzanek, które oferują doskonałe możliwości, to próżno szukać tak dobrego stosunku ceny do jakości, jak to jest w przypadku Canona EOS 80D.

Mimo że jest to sprzęt przeznaczony dla fotoamatorów, to charakteryzuje się doskonałymi właściwościami, gwarantując wyjątkową jakość fotografii, ogromną intuicyjność w obsłudze, a przede wszystkim – zdolność do pracy w najróżniejszych warunkach.

Dlaczego Canon EOS 80D cieszy się tak dużym uznaniem wśród entuzjastów fotografii? Przyjrzyjmy się kilku cechom, które czynią tę konstrukcję doskonałą dla każdego hobbysty.

Przyzwoite wykonanie korpusu

Pierwsze, co rzuca się w oczy po uchwyceniu aparatu w dłoń, to przede wszystkim jego wykończenie. EOS 80D został wykonany z lekkich i trwałych kompozytów (przede wszystkim żywica poliwęglanowa), dzięki czemu charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystanie tego polimeru gwarantuje też niższą masę aparatu. Całość dopełniają gumowe okładziny, które nie tylko dodają mu eleganckiego sznytu, ale przede wszystkim czynią go wygodniejszym w trzymaniu.

Canon EOS 80D - aparat lustrzanka - aparat cyfrowy

Z drugiej strony aparat cechuje się dodatkowym uszczelnieniem. Dzięki temu jest odporny na wilgoć i pyły, stając się narzędziem, które spisze się idealnie w nawet najtrudniejszych warunkach.

Doskonała jakość fotografii niezależnie od ustawienia czułości ISO

Gęsto występujący na obrazie szum to powszechny problem przy użytkowaniu wielu różnych aparatów, także profesjonalnych. Inaczej jest w przypadku Canona 80D. W tym przypadku zdjęcia wykonane nawet przy wyższych ustawieniach ISO cechują się wyjątkową jakością i odwzorowaniem detali. W rozpiętości od ISO 100 do ISO 3200 szum jest co najwyżej nienachlany, natomiast nawet przy ISO 6400 zdjęcie jest zdatne do użytku. Sam system odszumiania do ISO 6400 nie rozmywa obrazu, gwarantując dobrą ostrość fotografii.

Aparat te osiągi zawdzięcza zastosowanej matrycy CMOS o wielkości 24 megapikseli, a także procesorowi obrazu Digic 6, które oferują maksymalne ustawienie czułości nawet na poziomie ISO 16 000 (z rozszerzeniem do ISO 25 600), a także idealną reprodukcję przechwytywanego obrazu.

Intuicyjne rozplanowanie przycisków

Choć jest to konstrukcja przeznaczona dla fotoamatorów, to EOS 80D charakteryzuje się świetnym rozkładem różnych przycisków i nastaw. Pod palcem wskazującym prawej dłoni znajdziemy m.in. opcję przełączenia trybu autofocusa, migawki, a także czułości ISO. Nie brakło też najpotrzebniejszych opcji na tylnej ściance urządzenia.

Z kolei pokrętło, oprócz typowych nastaw, umożliwia zaprogramowanie dwóch własnych programów, włączenie filtrów twórczych (o których więcej poniżej). Jedyne tylko, czego trochę zabrakło, to przycisku odpowiedzialnego za ustawienia balansu bieli. Poza tym – wszystkie najpotrzebniejsze opcje są dosłownie na wyciągnięcie palca.

Filtry twórcze

Kiedy profesjonaliści zazwyczaj dodatkowe efekty osiągają przy późniejszej obróbce, to entuzjaści fotografii mają do dyspozycji dodatkową opcję filtrów twórczych, które pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów.

Wystarczy przejść w tryb Live View, by za chwilę dobrać najciekawszy filtr do danej scenerii. Tych zaś mamy do wyboru aż 7. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • ziarnisty Cz/B – dający efekt starej, czarnobiałej fotografii,
  • efekt rybiego oka – świetnie imitujący możliwości obiektywu Fish-eye,
  • efekt akwareli – w którym obraz przybiera jaskrawe, pastelowe barwy.

Każdy z nich oferuje uchwycenie wyjątkowej fotografii o niepowtarzalnym charakterze.

Wzorowy zakres i dynamika tonalna

To, co zachwyca w tym aparacie, to też gładkie przejścia między poszczególnymi tonami. Dla ISO 100 liczba tonów sięga 356. Dzięki temu nie zmagamy się z utratą przestrzeni kolorów (pasteryzacją). Jeśli dołożyć do tego dynamikę tonalną, która przy ISO 100 wynosi 9.1 EV, to w efekcie zyskujemy doskonałe uszczegółowienie obrazu, bez utraty detali w najjaśniejszych i najciemniejszych obszarach.

Tym samym, przy niskim zaszumieniu i świetnym odwzorowaniu barw, fotograf ma pewność, że wykonane zdjęcie będzie prezentować się naprawdę pięknie.

Odchylany, dotykowy ekran

Wyjątkowo przydatnym pod względem użytkowym jest fakt, że aparat ten posiada duży, trzycalowy dotykowy ekran, który można odchylać i obracać. Jest to wyjątkowo przydatne w momentach, kiedy potrzebujemy wykonać zdjęcie z nietypowego kąta, np. wyciągając go nad głowę, chcąc uchwycić to, co jest za przeszkodą (tłumem, zakrzewieniem itp.).

Fakt, że jest dotykowy, usprawnia pracę w trybie Live View, dzięki czemu można z łatwością ustawić ostrość na dokładnie wybranym obszarze. Dodatkowo charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wyświetlania, co pozwala zobaczyć zbliżony efekt pracy jeszcze przed przerzuceniem zdjęć na komputer. Cieszy również powłoka antyodblaskowa, która ułatwia fotografowanie przy ostrym słońcu.

Rozbudowany tryb filmowy

Jak większość nowych lustrzanek, tak i Canon EOS 80D oferuje tryb filmowy. Aparat w tym przypadku nie idzie na żadne kompromisy – filmy można nagrywać w jakości Full HD i HD. Jednak najważniejsze jest to, że daje szerokie możliwości ustawiania parametrów – począwszy od ustawień przysłony, przez czas naświetlania po czułość ISO – i to wszystko w czasie nagrywania materiału! Dzięki temu można rejestrować filmy wypełnione kinowymi przejściami, dynamicznymi zmianami głębi ostrości i w wysokiej jakości. Canon więc postarał się o to, by użytkownicy EOS 80D, którzy kupują go też z myślą o rejestracji video, mieli narzędzie gwarantujące sprawną pracę.

Oprócz tego do dyspozycji różne efekty kolorystyczne, jak na przykład filtr starych filmów, czerni i bieli, jak i kilka innych.

Rozbudowane możliwości pracy zdalnej dzięki Wi-Fi

Choć w wielu aparatach to coraz częstsze rozwiązanie, to warto o tym wspomnieć – Canon 80D daje szerokie możliwości, dzięki zastosowanemu modułowi Wi-Fi. Pozwala on bowiem nie tylko przesyłać fotografie między różnymi urządzeniami, ale też drukować je za pomocą drukarki uzbrojonej w Wi-Fi, oglądać fotografie na ekranie telewizora, jak i zdalnie obsługiwać aparat z poziomu smartfona. Jest to więc urządzenie, które doskonale współpracuje z innymi inteligentnymi sprzętami.

Czego chcieć więcej?

Profesjonaliści z pewnością znaleźliby, czego prezentowanej konstrukcji brakuje. Być może oczekiwaliby wyższej rozdzielczości matrycy, pełnej klatki, albo też większej ilości opcji wyniesionych na korpus w przyciskach. To jednak nie jest urządzenie przeznaczone dla profesjonalistów, a dla zaawansowanych pasjonatów, którzy oczekują od swojego narzędzia większej intuicyjności, doskonałej jakości zdjęć, ale też satysfakcjonującej pracy. To właśnie zyskuje się, wybierając Canona EOS 80D.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię