Doskonałe odwzorowanie obrazu w lustrzance Nikon D7200

Kiedy na rynku coraz szerzej zaczynają królować bezlusterkowce, producenci starych, dobrych lustrzanek wypuszczają sprzęty, które otwarcie konkurują z możliwościami tych pierwszych. Nikon D7200 jest jednym z aparatów, który rzuca rękawicę urządzeniom bez luster, oferując perfekcyjne odwzorowanie obrazu – zarówno zdjęć, jak i filmów.

Profesjonalne zdjęcia ślubne wykonane lustrzanką

Konstrukcja ta nie jest najmłodsza. Ma trzy lata. Jednak cieszy się niemałym powodzeniem wśród wielu entuzjastów, jak i profesjonalistów. Dodatkowo lustrzankę tę można znaleźć w naprawdę atrakcyjnych cenach. Na czym polega jej fenomen? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Co dostajemy na pokładzie Nikona D7200?

Wybierając ten aparat, decydujemy się na 24 megapixelową matrycę CMOS w formacie Nikon Dx, współgrającą z procesorem obrazu EXPEED 4. Sprzęt pozbawiony jest dodatkowo filtra dolnoprzepustowego. Wyposażony za to został w autofocus, którego działanie oparte jest na detekcji fazy i detekcji kontrastu z 51 polami ostrzenia, 15 polami krzyżowymi (a w trybie ciągłym oferuje jednopolowy, 9, 21 i 51 polowy). Jego działanie ma być skuteczne do -3EV. Znajdziemy tu również moduł Wi-Fi i NFC.

Takie zestawienie daje nam wartość czułości światła od ISO 100 do ISO 25600 (z możliwością rozszerzenia nawet do 102400), pracę migawki w zakresie 1/8000-30 s i prędkość fotografowania osiągającą do 6 klatek na sekundę. Dodatkowo można nim sterować bezprzewodowo za pomocą urządzenia mobilnego. Warto też wspomnieć o wzmocnionym i uszczelnionym korpusie, dzięki któremu zyskujemy pewność, że aparat będzie odporny na wilgoć i zabrudzenia.

Najwyższa jakość zdjęć

To, co jednak nas najbardziej interesuje w tej konstrukcji, to jej możliwości w zakresie fotografowania. Otóż aparat, oprócz faktu, że działa płynnie i szybko, dzięki czemu fotograf trzymający go w dłoniach nie ma poczucia, że zaraz straci okazję na wykonanie świetnego zdjęcia, gwarantuje świetne odwzorowanie obrazu.

Na pochwałę przede wszystkim zasługuje składający się z 2,016 pikseli czujnik RGB 3D Color Matrix Metering II. Dzięki zastosowaniu go w tej konstrukcji aparat doskonale dobiera parametry ekspozycji, oszczędzając nam czas na samodzielnym korygowaniu jej. Warto wspomnieć, że mamy możliwość zmieniania jej co 1/6 wartości. Aparat w każdym predefiniowanym programie balansu bieli umożliwia dostosowanie barw – Green, Magenta, Amber, Blue.

Body aparatu cyfrowego Nikon D7200

Przechodząc do samych zdjęć, warto zwrócić uwagę na to, że aparat elegancko radzi sobie z szumami. Do ISO 1600 praktycznie w ogóle nie występują na zdjęciach JPEG. Wysoka szczegółowość ujęcia zachowywana jest aż do ISO 12800, co, jak na konstrukcję kierowaną głównie do entuzjastów, stanowi rewelacyjny wynik. Na najniższych czułościach światła natomiast uzyskujemy niezwykłą szczegółowość, co zostało uzyskane dzięki usunięciu filtra AA. Aparat też bardzo dobrze sobie radzi z odszumianiem, choć niektórzy zauważają, że na najwyższym poziomie może negatywnie wpływać na poziom szczegółów. Z drugiej strony Nikon D7200 świetnie reprodukuje kolory. Są żywe, wiernie odwzorowywane, a także zachowują dobre kontrasty.

Wysoka jakość nie mogłaby być zagwarantowana, gdyby nie precyzyjny autofocus, a ten zapewnia szybkie i celne ostrzenie w najróżniejszych warunkach. Nawet ze standardowym obiektywem Nikon AF-P 18-55 f/3.5-5.6G VR jest w stanie pracować bardzo efektywnie i płynnie.

Wysoka jakość filmów

Jako że D7200 konkuruje też z bezlusterkowcami, większy nacisk położono na tryb filmowania. Dzięki temu możemy nagrywać materiały video w Full HD z prędkością 30, 25 i 24 klatek na sekundę, a także w HD z prędkością 60 i 50 klatek. Jeśli natomiast zdecydujemy się na rejestrowanie materiału wycinkiem x1.3, możemy przy jakości Full HD filmować z prędkością 50 i 60 klatek.

Nagrywanie profesjonalnego filmu z nocnej panoramy miasta za pomocą lustrzanki Nikon D7200

Zwraca uwagę przede wszystkim wysoka jakość nagrań i szczegółowość. Obraz jest czysty, bez artefaktów, a dzięki ustawieniu Picture Control w pozycji „Flat” mamy później znacznie szersze możliwości obróbki materiału.

Dodatkowe funkcje i efekty

Fotografowie, pracując z Nikonem D7200, otrzymują jeszcze kilka przydatnych funkcji. Jedną z nich jest Aktywna funkcja D-Lighting, która pozwala na modyfikację krzywej tonalnej w pliku JPEG. Drugą natomiast jest HDR, dzięki której możemy połączyć ze sobą dwa zdjęcia o różnych ekspozycjach. Każda z nich ma cztery poziomy intensywności, które mogą zostać dobrane automatycznie lub ręcznie przez użytkownika.

Poza tym dostajemy do pracy tryb EFFECTS, który zawiera różne filtry w tym tryb kolorowego, efekty miniatury czy kolory selektywne. Pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów, choć jest to zdecydowanie dodatek dla początkujących i średniozaawansowanych fotografów.

Idealny aparat na start

Nikon D7200 to bardzo dobry aparat pod wieloma względami. Jest intuicyjny w obsłudze i daje możliwość uchwytywania naprawdę pięknych fotografii. Dlatego też stanowi idealny sprzęt na start, tym bardziej że oferuje tak wysoką jakość fotografii, jak i filmów. Choć, jako sprzęt ze średniej półki, jest kierowany przede wszystkim do entuzjastów fotografii, to idealnego partnera do pracy znajdą w nim także profesjonalni fotografowie.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Potwierdzam Nikon D7200 to jedna z najlepszych lustrzanek
Jako posiadaczka D7200 mogę potwierdzić wszystko co zostało opisane w artykule. Jest to najlepsza lustrzanka Nikona, która deklasuje konkurencję na każdym polu. Jeśli ktoś się zastanawia nad zakupem, to zapewniam, że nie pożałuje wydanych pieniędzy na ten model.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię