Nikon D7500 - zaawansowana lustrzanka dla amatorów

Fotografia jest pasją, którą „zaraża się” coraz więcej osób. Zazwyczaj ta przygoda zaczyna się od kompaktów lub prostych lustrzanek. Ci zaś, którzy już zdążyli złapać bakcyla, często poszukują lepszego sprzętu, dzięki któremu będą mogli poszerzyć swój warsztat.

Pogrupowane zdjęcia

Każdy zaawansowany amator wie, że jeśli chodzi o dobór lustrzanek, to liczą się na rynku przede wszystkim dwaj producenci – Canon i Nikon. I to aparatem tego drugiego zajmiemy się w niniejszym artykule. Nikon D7500 jest bowiem jedną z nowszych, a przy tym najciekawszych pozycji w katalogu tej japońskiej marki, dającą ogromne możliwości swojemu użytkownikowi.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej Nikonowi D7500.

Intuicyjna i wytrzymała konstrukcja

Biorąc urządzenie do ręki, od razu zauważymy, że jest to typowa konstrukcja Nikona. Choć układ przycisków różni się od wcześniejszego modelu, to jak zwykle dostajemy mnóstwo opcji do wykorzystania.  „Podręczność” pokręteł i przycisków, możliwość zaprogramowania guzika AE-L/AF-L, przy jednoczesnym wyraźnym opisaniu każdego z nich nie pozostawia złudzeń, co się pod nimi kryje.

Lustrzanka Nikon D7500 z obiektywem

Do użytku dostajemy również wygodny i czytelny z każdego kąta patrzenia dotykowy ekran, który możemy odchylać o około 120 stopni w górę lub 45 stopni w dół. Ułatwia on nie tylko wykonywanie fotografii, kiedy trzymamy aparat w różnych pozycjach, a także wybieranie konkretnych ustawień i przeglądanie zdjęć czy obsługę trybu live-view.

Cieszy również układ w menu, który jest typowy dla profesjonalnych lustrzanek tego producenta. Aparat daje łatwy dostęp do przeglądania i zarządzania wykonanymi zdjęciami i filmami, różnych ustawień i retuszu.

Oprócz wysokiej intuicyjności na uwagę zasługuje również jakość wykonania. D7500, w przeciwieństwie do licznych innych modeli Nikona, nie został zrobiony ze stopów magnezu, a z włókna węglowego. Dzięki temu jest lżejszy, a przy tym nie mniej odporny na uszkodzenia. Dobre spasowanie to kolejny atut tego narzędzia – luzy praktycznie tu nie występują. Dodatkowe uszczelnienie chroni go przed wilgocią, dzięki czemu w nawet gorszą pogodę możemy spokojnie pracować.

Profesjonalny autofocus i najwyższa jakość zdjęć

Wielu użytkowników z pewnością doceni również tryb automatycznego ostrzenia. W aparacie bowiem wykorzystano 51-polowy autofocus z 15 punktami krzyżowymi. Nikon ten doskonale sobie radzi z precyzyjnym ogniskowaniem na wybranych polach, dodatkowo dokonując mikrokorekt błędów, które mogą występować w przypadku użycia niektórych obiektywów, mających tendencję do wyostrzania tuż przed lub tuż za wybranym obiektem.

Nie ma również problemów z autofocusem w trybie dynamicznym (działającym w trybach 9, 21 i 51 pól), śledzenia 3D (w którym doskonale śledzi nieregularnie przemieszczające się w kadrze obiekty), a także grupowym (eliminującym ryzyko ostrzenia na tle), jak i automatycznym, w którym może samodzielnie ostrzyć na wybranych obszarach (np. twarzy). Dodatkowo do dyspozycji dostajemy 5-stopniową blokadę ostrości, która powstrzymuje ogniskowanie na potencjalnie odległych od siebie obiektach.

Jednak tym, co cieszy najbardziej, to oczywiście jest bardzo wysoka jakość zdjęć. Zapewnia ją nie tylko 20.9 megapikselowa matryca CMOS, ale również wydajny procesor EXPEED 5. Tandem ten zapewnia doskonałe odwzorowanie detali i kolorów fotografowanej scenerii. Ponadto szeroka skala czułości światła od ISO 100 do 51200 z rozszerzeniem do ISO 50-1638400 gwarantuje możliwość wykonana zdjęć w najróżniejszych warunkach oświetleniowych bez widocznych szumów przy wyższych ustawieniach. Doskonale też działa system automatycznego wyostrzania już uchwyconej fotografii. Cieszy również tryb HDR i funkcja D-Lighting, które gwarantują efektowne rozszerzenie rozpiętości totalnej, czyniące zdjęcia lepiej doświetlonymi, a przy tym z pełniejszymi kolorami.

Do dyspozycji otrzymujemy również tryb EFFECTS, którego cyfrowe filtry oferują ciekawe efekty uatrakcyjniające wykonywane fotografie. Niektóre również można wykorzystać już po zrobieniu zdjęcia.

Pokrętło wyboru trybów fotograficznych w aparacie cyfrowym Nikon D7500

Świetny tryb seryjny i filmowy

D7500 oferuje trzy tryby w serii:

  • CH (szybki), oferujący prędkość 8 klatek na sekundę,
  • CL (wolny), umożliwiający przechwycenie od 1 do 7 klatek w sekundę,
  • Qc (ciche zdjęcia w serii), dający prędkość 3 klatek na sekundę.

Aparat doskonale utrzymuje tempo wykonywania zdjęć nawet przy dłuższych seriach.

Doskonale też wypada tryb filmowy, który umożliwia rejestrowanie materiału wideo w jakości 4K UHD 30p, 25p i 24p w rozdzielczości 3842x2160, Full HD 1080p, 60p, 50p, 30p, 25p i 24p w rozdzielczości 1920x1080 i HD 60p i 50p w rozdzielczości 1280x720. Dźwięk nagrywany jest przez stereofoniczny mikrofon, który został wbudowany w konstrukcję aparatu.

Przy nagrywaniu filmów świetnie się spisuje również ciągły autofocus, gwarantując precyzyjne ostrzenie na wybranych obiektach. Dodatkowo mamy pełną kontrolę nad parametrami także w czasie filmowania.

Amatorski aparat o profesjonalnym zacięciu

Warto zwrócić uwagę na fakt, że D7500 wykorzystuje też komunikację Wi-Fi, która pozwala połączyć aparat z urządzeniem inteligentnym, dzięki czemu można łatwo sterować aparatem na odległość.

Wiele z funkcji tego modelu jest stosowanych w profesjonalnych modelach produkowanych przez Nikona. Dzięki jednak intuicyjności i wygodzie użytkowania jest on świetnym narzędziem do amatorskiego wykorzystania. By poznać lepiej jego parametry i możliwości, wystarczy wejść na naszą stronę, gdzie dostępny jest w wersji bez obiektywu.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Świetny aparat
Miałam okazję testować przez weekend ten aparat i jestem zaskoczona zarówno jakością wykonania body, jak i jakością zdjęć, które potrafi on zrobić. Na co dzień fotografuję Nikonem D3400 i różnica jest ogromna. Teraz wiem, że będę zbierać właśnie na ten model :)
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię