Obiektywy do pleneru - 5 najlepszych modeli do zdjęć krajobrazu Poradnik Fotografa – PasazFoto.pl

Obiektywy do pleneru - najlepsze obiektywy do zdjęć krajobrazu - fotografia

Zdjęcia ślubne, krajobrazy miejskie, pejzaże wykonane na łonie natury – każdy z rodzajów tych fotografii rządzi się nieco innymi prawami. Dlatego też do każdej z nich przydadzą się obiektywy o nieco innych parametrach.

Niektóre z nich będą wysoce wyspecjalizowane, inne są tzw. kitami, czyli standardowymi obiektywami, które dołącza się w zestawie z aparatem. Wszystko jednak zależy od tego, jakie fotografie chcemy wykonać, jakie warunki nas czekają na miejscu, a w ostateczności – jaki efekt na fotografii ma być ujęty.

Jeśli zatem poszukujecie obiektywów do zdjęć plenerowych – zachęcamy do lektury!

Na łono natury – szeroki kadr i duży teleobiektyw

Kiedy oglądamy filmy przyrodnicze, na których widać również operatorów kamer i fotoreporterów, zazwyczaj widzimy ludzi z potężnymi białymi tubusami, podczepionymi do frontu ich aparatów. Doświadczonym entuzjastom fotografii pierwsze na myśl, co przychodzi, to że mają piękne L-ki, czyli obiektywy Canon z serii Luxury Lenses. To wyjątkowe narzędzia, charakteryzujące się najwyższą jakością wykonania – począwszy od zastosowanej wewnątrz korpusu optyki, przez powłoki po inne rozwiązania techniczne, a także samą solidność i szczelność obudowy.

Teleobiektywy to zdecydowanie jeden z najważniejszych wyborów dla osób, które szykują się do fotografii plenerowych. Mają one jednak określone zastosowanie. Działające zazwyczaj w zakresie 70-300 lub podobnym nie są zazwyczaj zdolne do wykonania ciekawych zdjęć krajobrazu. Za to idealnie można nimi uchwycić poszczególne detale. Takim zoomem można sfotografować piękno koronowanego jelenia, który majestatycznie płynie przez łąkę lub też „rodzinną” scenę w ptasim gnieździe.

Do tego celu natomiast idealnie nada się obiektyw Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS II USM. Dlaczego akurat ten? Przede wszystkim oferuje idealną jasność, z drugiej strony dzięki zastosowaniu bardzo cichego i szybkiego w reakcji systemu ogniskowania, możemy wykonywać różne zdjęcia z ukrycia. Natomiast stabilizacja obrazu gwarantuje wykonanie ostrych zdjęć „z ręki”.

Obiektyw Canon ef 70 200 mm f2 8l is ii usm - sklep fotograficzny pasaz-foto

Inni jednak czerpią przyjemność przede wszystkim z fotografowania krajobrazów. Do ujęcia całych pejzaży najlepsze będą przede wszystkim obiektywy szerokokątne, dzięki którym na jednym zdjęciu utrwalimy cały interesujący nas widok. Jeśli chcemy mieć obraz bez zniekształceń, to najlepszy wybór stanowią szkła o ogniskowych rozciągających się od około 15 do 35 mm.

W tym zakresie plasuje się obiektyw marki Tamron 15-30 mm f/2.8 SP DI VC USD. Dzięki niemu doskonale obejmiemy cały widok, zaawansowana optyka i specjalne powłoki zaś zagwarantują idealne kolory, naturalne kontrasty, ostrość i brak zakłóceń, co w przypadku wielu obiektywów szerokokątnych stanowi trudny do przeskoczenia problem.

Obiektyw tamron 15 30mm f2 8 sp di vc usd Nikon - sklep fotograficzny pasaz-foto

Obiektyw kitowy? Czemu nie!

Choć wielu fotografów patrzy często z pobłażaniem na szkła, które są dołączane do zestawu z aparatem, to w rzeczywistości ich parametry często są na tyle dobre, żeby idealnie sprawdziły się w każdej pracy. Długość ogniskowych, rozciągający się zazwyczaj od około 18 do 70 mm, sprawia, że są one świetnymi narzędziami do wykonywania najróżniejszych zdjęć – także w plenerze. Być może w wielu z nich nie znajdziemy tutaj uszczelnień na miarę ww. L-ki Canona, ale za to często mają optykę, która doskonale sobie radzi z wszelkimi refleksami, świetnie spisując się w pracy pod słońce. Ponadto, obok stałek, są to szkła, które cieszą się dużym powodzeniem wśród fotografów ślubnych, którzy wykonują sesje plenerowe.

Przykładem takiego obiektywu jest wypuszczony przez Nikona Nikkor AF-S 16-80 mm f/2.8-4E ED VR.

Obiektyw nikkor af s 16 80mm f2 8 4e ed vr oem - sklep fotograficzny pasaz-foto

To uniwersalne szkło, z którym można śmiało ruszyć na daleką wyprawę, porobić zdjęcia naszej okolicy, ale też wykonać atrakcyjne portrety na łonie natury. Rozpiętość ogniskowych gwarantuje możliwość uchwycenia zarówno ciekawych pejzaży, jak i skupienia się na detalach. Jego siłą jest przede wszystkim zaawansowany zestaw soczewek, z czego aż cztery są o niskiej dyspersji i trzy asferyczne. Dzięki temu obiektyw doskonale spisuje się w fotografowaniu pod słońce. Wbudowany system Vibration Reduction zaś umożliwi wykonanie ostrych zdjęć w warunkach, kiedy użycie statywu jest utrudnione lub niemożliwe.

Miasto w obiektywie

Miejska sceneria może być ujmowana z najróżniejszych perspektyw. Będąc gdzieś wysoko, na szczycie wieżowca lub też stojąc przed majestatyczną perłą architektury, marzeniem jest mieć aparat z odpowiednim szerokim kątem. Takie zdjęcie oddaje piękno figur, rzeźbień na fasadach, barw lub zagospodarowania przestrzennego, ale czy oddaje charakter metropolii? Wiele fotografii miejskich jest najciekawszych właśnie z poziomu chodnika, gdzie możemy spotkać bywalców lokalnych alei i zaułków, ludzkich, jak i zwierzęcych.

Street photography daje możliwość przedstawienia miasta z zupełnie innej strony. A tę najlepiej uchwycić jednym z najprostszych obiektywów, jaka jest stałka „pięćdziesiątka”. Dzięki temu przedstawimy miasto z perspektywy, z jakiej je widzimy, bez upiększania, zbliżenia czy szerszego ujęcia. Wybierając idealny obiektyw do tego celu, warto przyjrzeć się Sigmie A 50 mm f/1.4 DG HSM.

Obiektyw sigma a 50mm f1 4 dg hsm Canon - sklep fotograficzny pasaz-foto

Duża jasność, cichy i precyzyjny silnik AF, a przede wszystkim wykorzystanie szkła SLD i powłok antyrefleksyjnych na każdej soczewce stanowią gwarancję kontrastowych i ostrych zdjęć. Dziewięciolistkowa przysłona zapewnia zaś niemal idealny okrągły otwór, dzięki czemu zyska się piękne rozmycie przy podbiciu pierwszego planu.

Inną nieco perspektywę oferuje fish-eye. Wyspecjalizowany obiektyw, wykorzystujący dystorsję jako zaletę, będzie idealnym sposobem na niebagatelne przedstawienie różnych scen – wnętrz bram kamienic, wąskich uliczek czy wysokich wieżowców z poziomu chodnika. Canon EF 8-15 mm f/4L Fisheye USM wymaga nieco wprawy, ale dzięki poznaniu jego możliwości, nic, poza kreatywnością, nie będzie nas ograniczać.

Obiektyw fisheye Canon ef 8 15mm f4l fisheye usm - sklep fotograficzny pasaz-foto

Zaplanuj sesję i dobierz szkła

W zdjęciach plenerowych najważniejsze jest przygotowanie sobie spójnego planu. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, co dokładnie chce się ująć na różnych zdjęciach i pod to dobrać sprzęt. Im bardziej uniwersalne obiektywy uda się dobrać, tym lepiej – zmienianie w takich warunkach optyk przy aparacie jest wysoce niepożądane, dlatego wielu profesjonalistów często bierze ze sobą dwa aparaty. Weźmy pod uwagę również uszczelnienia i wzmocnienia, dzięki którym nie musimy obawiać się wilgoci, zabrudzeń czy uszkodzeń mechanicznych.

Mając jednak pewne założenia, wiedząc, jaki chce się osiągnąć efekt, z pewnością dobierze się odpowiednie narzędzia, dzięki którym będziemy mogli podzielić się swoim zachwytem – czy to nad szerokimi krajobrazami, czy nierzadko emocjonującą surowością miejskich ulic.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię