Zdjęcia miasta - jak wykonać je poprawnie?

Każdy, kto zaczyna się interesować fotografią na poważnie, potrzebuje ciekawych miejsc do robienia pięknych, niebanalnych ujęć. Wiele osób decyduje się poszukać w najbliższym otoczeniu - i słusznie! Nie trzeba przemierzać wielu kilometrów, aby odnaleźć inspirację. Mieszkając w mieście, napotkać można wiele wspaniałych obiektów do fotografowania. Na co zwrócić uwagę, zabierając się za fotografię miejską?

Wybierz odpowiednią porę

Światło w fotografii odgrywa znaczącą rolę. Budynki, ulice i place inaczej prezentują się o poranku, a inaczej wtedy, gdy słońce chyli się ku zachodowi. Gra świateł może sprawić, że określona kamienica, wieżowiec czy inny budynek prezentuje się niezwykle korzystnie na przykład pod wieczór, a zupełnie nieciekawie rano. Warto eksperymentować i spacerować po mieście w różnych godzinach, aby wyłapać najlepsze ujęcia. Nie bez znaczenia jest również to, co tak naprawdę chce się uwiecznić. Jeśli fotografowi zależy głównie na samej architekturze, powinien wybierać takie godziny, gdy miasto jest spokojne i uśpione (wczesne godziny ranne czy noc). Jeśli natomiast chce się pokazać aglomerację tętniącą życiem, trzeba wybrać się w popularne miejsca w godzinach szczytu.

Odkryj kolory miasta

Wraz z porami roku zmienia się wygląd aglomeracji. Dostrzegalne jest to zwłaszcza na terenach zielonych - w parkach, na skwerach czy przy otoczonych drzewami alejach. Dobrze jest wziąć to pod uwagę. W ten sposób można przygotować piękny kolaż z czterech zdjęć, przedstawiający wybrane miejsce w każdej z pór roku. Dodatkowo coś, co nie wygląda korzystnie zimą, bywa wyjątkowo zachwycające wiosną, gdy wszystko kwitnie. Nie należy się zniechęcać i rezygnować, gdy kilka ujęć w danym miejscu nie wyszło. Być może czerwony i żółty kolor liści na drzewie czy leżący dookoła śnieg zupełnie zmienią jego charakter.

Zadbaj o sprzęt

Aby zdjęcia były dobrej jakości, sprzęt nie powinien być przypadkowy. Kompletując zestaw na fotograficzną, miejską wyprawę, warto zadbać o:

  • odpowiedni obiektyw - na przykład o ogniskowej 24 mm, świetnie nadający się do fotografowania szerszej perspektywy architektonicznej. Jako przykład może posłużyć obiektyw marki CANON, umożliwiający ustawianie ogniskowej w zakresie od 11 do 24 mm, co pozwala fotografować i na zewnątrz, i we wnętrzu budynków,
  • solidny statyw, umożliwiający wykonywanie zdjęć z nieco innej perspektywy i pozwalający na stabilizację obrazu,
  • wężyk spustowy, który sprawdzi się idealnie w przypadku wykonywania zdjęć ze statywu, na przykład przy długich czasach naświetlania (w nocy),
  • pojemny plecak umożliwiający wygodne przenoszenie wszelkiego sprzętu podczas spaceru po mieście i komfortowe wyjmowanie go. Jest on również niezbędny po to, aby chronić cenne akcesoria przed zniszczeniem czy uszkodzeniem. Może się tutaj sprawdzić plecak CAMROCK Z55 NEO,
  • zapasowe akumulatory - na wypadek, gdyby zainstalowane w aparacie baterie przestały działać. Kupując je warto zwrócić uwagę na ilość cykli ładowania oraz na pojemność.

A może nocne zdjęcia?

Miasto oświetlone sztucznym światłem nocą wygląda zupełnie inaczej niż w ciągu dnia. Niektóre miejsca dużo ciekawiej prezentują się właśnie po zmierzchu. Zaleca się wykorzystanie tutaj wody - pięknie oświetlony budynek odbijający się w tafli stawu, rzece czy kałuży może wyglądać naprawdę wyjątkowo na odpowiednio ustawionym zdjęciu. Aby uzyskać ciekawy efekt ruchu, warto pobawić się dłuższymi czasami naświetlania. Tutaj nieodłączny jest statyw, który wyeliminuje niepotrzebne poruszenia obrazu, a także wężyk lub pilot, zapobiegający drganiom aparatu przy naciskaniu przycisków. W ten sposób można uchwycić smugi światła, pochodzące od pojazdów i pokazać miasto, tętniące życiem w nocy.

Zmień punkt widzenia

Aby uzyskać ciekawe fotografie, dobrze jest spróbować wykonać je z nieco innej perspektywy. Miasto wygląda zupełnie inaczej z poziomu naszego wzorku, a inaczej, gdy zdjęcia wykona się z balkonu, tarasu widokowego czy po prostu z okna na wysokim piętrze wybranego budynku. Wówczas łatwo jest ująć w kadrze dość spory zakres - łącznie z pięknym, rozświetlonym kolorami zachodzącego słońca niebem czy unoszącymi się nad miastem oparami mgły. Wybierając się na fotograficzny spacer po mieście, dobrze jest sprawdzić godziny otwarcia niektórych punktów widokowych i mieć przy sobie pieniądze na bilet wstępu do nich. A co, jeśli nie zdjęcia z góry? Niektóre wysokie budynki można również sfotografować z tak zwanej żabiej perspektywy, czyli od dołu. Optycznie powiększa to dany budynek i może dodać mu powagi czy znaczenia.

W fotografii ważne jest to, aby nie bać się próbować różnych technik. Przyda się tu także trochę cierpliwości. Czasami na dobre ujęcie trzeba będzie poczekać - nie zawsze uda się od razu zrobić wspaniałe zdjęcie. Można testować rozmaite obiektywy, ustawiać różne czasy naświetlania i przesłony. Nie trzeba ograniczać się do najpopularniejszych miejsc - warto pozwolić sobie zabłądzić w wąskie uliczki. Tam nietrudno znaleźć architektoniczne perełki, niekoniecznie opisane w przewodnikach turystycznych. Miłego fotografowania miast!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Pomocny artykuł dla początkujących fotografów
Zawsze fascynowały mnie zdjęcia miast, ale średnio mi one wychodziły - nie byłam zadowolona z efektów. Cieszę się, że trafiłam na ten poradnik - napisany przystępnym językiem zrozumiałym dla takiego laika jak ja. Zaraz idę przetestować porady, ale czuję, że dzięki nim moje zdjęcia kochanego Krakowa będą znacznie ciekawsze niż te, które robiłam do tej pory.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię