Foto i film dronem - pierwsze kroki

Zdjęcia robione z drona to współcześnie jedna z największych mód panująca w fotografii. Wykorzystywane są one już nie tylko hobbystycznie, ale także w profesjonalnych sesjach zdjęciowych ślubnych, w filmach promujących i wielu innych. Jak podejść do tematu, aby uzyskać efekt wow? Na czym się skupić i czego nie pominąć, chcąc osiągnąć sukces? Podpowiadamy w kilku krokach!

Fotograf sterujący dronem

Fotografowanie czy filmowanie z drona to współcześnie trend, który przyciąga coraz więcej zainteresowanych klientów, bo w końcu ujęcia z nieba to niecodzienność. Warto jednak, zanim zabierzemy się za tego typu działania, wiedzieć jakie kroki podjąć i na czym się skupić, aby efekt był piorunujący. Na sam początek należy załatwić sobie wszelkie wymagane formalności – niebo to przestrzeń pełna niewidocznych dróg, które obsługiwane są przez konkretne osoby. Chcąc filmować z powietrza, należy mieć pozwolenie, przejść odpowiedni kur, opłacić ubezpieczenie oraz spełnić kilka innych warunków, dzięki którym nie zostanie zagrożony ruch powietrzny, a nam nie będzie grozić mandat.

Odpowiedni format

Fotografowanie z drona daje naprawdę wielkie możliwości, a tym samym i oryginalne zdjęcia. Należy jednak pamiętać, że potrzebna jest odpowiednia jakość, a tę uzyskać możemy, zapisując zdjęcia w formacie RAW. Format ten zapewnia bezstratne poprawienie niedoskonałości, a także możliwość urozmaicania go i podkoloryzowania w postprodukcji. Nawet jeśli fotografia dronowa to dla Ciebie jedynie hobby, możliwość późniejszego modyfikowania zdjęcia jest bardzo ważna – docenisz ją w odpowiednim momencie.

Przydatne funkcjonalności

Chcąc zachwycić wszystkich idealnie wykonanym zdjęciem z powietrza, warto wesprzeć się kilkoma przydatnymi funkcjonalnościami. Jedną z nich jest np. opcja bracketing, która umożliwia wykonywanie serii takich samych zdjęć, jednak w oparciu o różne parametry. W ten sposób uzyskujemy jedno zdjęcie w kilku wariantach i sami dokonujemy selekcji najlepszego z nich. Idealnie wykonane zdjęcie? Proszę bardzo!

Dron do profesjonalnej fotografii i kręcenia wideo

Ostrość

Większość aparatów posiada dwie funkcje fotografowania – manualną i automatyczną. O tyle, o ile automatyczna gwarantuje wygodę i komfort, o tyle manualna to szansa na to, że zdjęcie będzie niesamowite. W manualu każdorazowo masz kontrole nad wszystkimi parametrami zdjęcia tj. nad ostrością, przysłoną, czasem, ISO itd., a tym samym możesz uzyskać efekt na jakim Ci zależało. Zapomnij o płaskich i równomiernie doświetlonych zdjęciach czy filmach. To w trybie manualnym jesteś w stanie osiągnąć głębię, kontrasty i niesamowite kształty form bazując na własnym wyczuciu.

ISO

Przy wykonywaniu zdjęć dronem, warto bawić się różnymi parametrami, jednak w przypadku ISO, należy stawiać na jak najmniejszą wartość. Im niższe ISO tym znacznie mniej szumów na zdjęciu, a tym samym lepsza jego jakość. Obniżając wartość ISO, możesz pobawić się przesłoną i długością otwarcia migawki – statyczny obraz z rozmazanym ruchem samochodów, czemu nie?

Filtrowanie obrazu

Decydując się na filmowanie czy fotografowanie przy pomocy drona, warto pomyśleć o zakupie wszelkiego rodzaju filtrów na obiektywy, jak np. bardzo dobrej jakości filtry HOYA. Ich obecność daje ci większe możliwości, np. jeśli chodzi o wykonywanie zdjęć w słońcu (filtr szary) czy niwelowanie odblasków oraz podkręcenie chmurek na niebie (filtr polaryzacyjny). Odpowiednie akcesoria, podobnie jak funkcje, są w stanie zagwarantować Ci komfort pracy i dać lepszy efekt końcowy.

Pogoda

Zdjęcia z powietrza niepodważalnie są oryginalne i bardzo efektowne. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wpływ na ich efekt końcowy ma wiele aspektów – sprzęt, nasze umiejętności, ale i pogoda. To właśnie ona jest w stanie zepsuć efekt lub dodać zdjęciu prawdziwego uroku. Nie zawsze pełne słońce będzie nam pomocne, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiednich filtrów, a przesłona nie umożliwia nam mocnego zamknięcia wpustu światła. Podobnie jest w drugą stronę, opady deszczu, mgła i szaruga zepsują nam zdjęcie, o ile nie wyposażymy się w odpowiedni sprzęt. Nie możemy zapomnieć także o wietrze – mocniejsze podmuchy będą wpływać na poruszanie drona, a tym samym na rozmazane lub poruszone zdjęcie. Wybór odpowiedniego dnia do filmowania czy fotografowania to zadanie naprawdę ważne zwłaszcza, jeśli pragniemy stworzyć pamiątkę na lata.

Zdjęcie Warszawy robione profesjonalnym dronem

Zdjęcie, film i co dalej?

Tak jak ważne jest zrobienie zdjęcia czy nagrania filmu, tak samo ważna jest ich późniejsza modyfikacja. Postprodukcja to niekoniecznie oszukiwanie odbiorcy czy przekłamywanie dzieła, a raczej umiejętne wydobywanie z niego co najlepsze. W tym celu należy wykorzystać dostępne oprogramowanie – współcześnie programów do obróbki wideo czy obrazów jest wiele, warto jednak skupić się na tych, które oferują najszerszą paletę rozwiązań i są w miarę intuicyjne.

Niezależnie od tego czy hobbystycznie, czy też zawodowo decydujesz się na fotografowanie lub filmowanie przy pomocy drona, tych kilka kroków pozwoli Ci każdorazowo uzyskać efekt wow i spełnić swoje wewnętrzne ambicje dotyczące dzieła.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Świetne filmy dronami
Drony dają duże możliwości kręcenia filmów, niestety jeśli ktoś chce kupić taniego drona z kamerą za mniej niż 1000 zł, to lepiej odpuścić temat i zbierać na coś lepszego jak np. ten model ze zdjęcia powyżej. Tanie modele nie zapewnią takiej jakości, a brak stabilizacji nie pozwoli na nagranie płynnego materiału pełnego szczegółów.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię