Tajniki prawidłowej kompozycji

Idealnie wykonane zdjęcie wymaga konkretnych przygotowań. Potrzebny jest z pewnością odpowiedni sprzęt, dobre oświetlenie, wyczucie fotografa i odpowiednio dobrany kadr. Kompozycja to kluczowy element podczas wykonywania wszelkiego rodzaju zdjęć – nie tylko portretów, ale i zdjęć będących uwiecznieniem konkretnych chwil. Na jakich aspektach się skupić i które z kwestii stanowią klucz do sukcesu?

Kadrowanie kompozycji zdjęcia przez profesjonalnego fotografa

Trójpodział

Pierwszą i podstawową kwestią podczas określania perfekcyjnej kompozycji jest wydzielenie sobie 9 stref przy pomocy techniki trójpodziału. Takie działanie umożliwi nam zachowanie odpowiednich proporcji na zdjęciu. W wielu poradnikach znaleźć można schematy, które ułatwiają dokonanie podziału i tym samym określenie najlepszego ujęcia.  Warto także uświadomić sobie,  że centralny kadr, czyli zdjęcie wykonane tak, aby najważniejszy element – postać, budynek czy cokolwiek innego – znajdował się w centrum kadru, nie jest współcześnie uznawany za jedyny poprawny. Świetnym sposobem jest po prostu przesunięcie aparatu delikatnie w jeden z boków lub uniesienie go pionowo, aby nasz najważniejszy element zdjęcia pozostał w kadrze, jednak nie już w jego centralnym punkcie.

Światło

Nie od dziś wiadomo, że światło to przyjaciel, a zarazem i największy wróg każdego fotografa. Umiejętność odpowiedniego ustawienia oświetlenia w kadrze to bardzo cenna cecha, która za każdym razem daje genialne efekty. Najważniejsze jest zachowanie harmonii pomiędzy światłem i cieniem i tym samym skupienie uwagi odbiorcy na najważniejszym dla nas elemencie zdjęcia. Zabawa  światłem  może przyczynić się do naprawdę rytmicznego i dynamicznego zdjęcia, które w każdym momencie możesz zaburzyć jednym elementem np. w ruchu.

Kontrasty

Kontrast pozwala uzyskać niebanalne efekty na każdej fotografii. Wybierając zbalansowane tło, warto na pierwszy kadr wystawić element, który przełamie proste kolory i stanowić będzie mocno kontrastujący punkt na zdjęciu. Tak więc wyrastająca spomiędzy skał roślina w mocnej zieleni czy też kobieta w żółtej sukience na tle szarego muralu stworzą fotografię pełną kontrastów, ale tym samym niezwykle dynamiczną.

Sięgaj daleko

Fotografowanie to nie tylko portrety czy makro zdjęcia. Fotografia to umiejętność budowania historii i nadawania jej konkretnego wymiaru. Bardzo ważnym aspektem działania jest zatem wieloplanowość. Musisz uświadomić sobie, że na zdjęciu liczy się nie tylko pierwszy plan, ale i każdy następny. Zwracaj uwagę na to, co się dzieje za fotografowanym modelem czy obiektem. Być może znajdziesz tam kontrastujący z pierwszym planem kolor lub dynamiczny ruch, który ożywi obraz i nada mu wielowymiarowości. Trzeba też zdecydować, czy tło ma pozostać nieostre, dobrze widoczne, czy też ma stworzyć pożądany przez wielu efekt bokeh. W ostatnim przypadku należy poszukać większej ilości światła w tle, które pozwoli stworzyć magiczną kompozycję.

Fotograf podczas robienia zdjęcia

Geometria w fotografii

Matematyka przydaje się nie tylko w szkole, o czym doskonale wiedzą fotografowie. Oczywiście w tym przypadku jest to zdecydowanie przyjemniejsze i polega po prostu na poszukiwaniu geometrycznych kształtów w tle, które mogą korespondować z całością, tworzyć tło lub decydować o charakterze fotografii. Co ciekawe, linie można malować również światłem. Nie trzeba zdawać się na samą naturę lub architekturę, aby stworzyć geometryczną kompozycję! Oczywiście nie chodzi o bezcelowe wykorzystywanie takiego zabiegu, a raczej skupianiu dzięki liniom uwagi na konkretnym fragmencie fotografii.

Wszędzie równowaga

W fotografii, jak w życiu najważniejsza jest jednak równowaga. Nie można w jednej fotografii zamykać wielu rozwiązań kompozycyjnych, aby nie powstała z tego karykatura rzeczywistości. Mówiąc o równowadze, często należy zastanowić się nad szerokością kadru. Należy zadać sobie pytanie, ile pokazać, co jest najważniejsze, czego nie warto prezentować odbiorcy. Duże zbliżenia są szalenie pożądane w przypadku fotografii portretowych, a szerokie kadry zarezerwowano dla krajobrazów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby łamać konwencje w celu uzyskania nieoczywistego efektu.

Nie można jednak zapomnieć, że opisane wskazówki, zasady, jak i te, o których nie wspomniano, są jedynie inspiracjami, które określają wzory fotografii. Jednak to właśnie świadoma manipulowanie konwencją i wykorzystywanie odpowiednich wskazówek rządzących kompozycją pozwala uzyskać najciekawszy efekt.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Dobra kompozycja to podstawa fotografii
Bez dobrej kompozycji nie da się zrobić ciekawego zdjęcia - no chyba, że przypadkiem. Po zakupie lustrzanki Canona i dobrego obiektywu myślałem, że będę pstrykał fotki jak z okładek National Geographic, ale okazało się, że trzeba poznać podstawy fotografii i dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa i robienie ładnych zdjęć. Kwestia kompozycji jest tu krótko, ale dobrze opisana - warto się zapoznać!
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię