Obiektywy do lustrzanki dla amatorów i początkujących

Obiektyw do zdjęć portretowych

 

Jeśli odkryjemy w sobie pasję do przechwytywania pojedynczych momentów w życiu, zapisując je w postaci obrazu, to zaczynamy szukać odpowiedniego sprzętu. Na początku wybór zazwyczaj pada na prostszą lustrzankę – tego typu narzędzie daje spore możliwości, jeśli chodzi o fotografię, oddaje piękno uchwytywanych scenerii, ale też nie może działać samodzielnie.

Początkujący fotografowie często stawiają na aparaty z tzw. kitowym obiektywem. Oznacza to, że obok korpusu dostajemy dedykowane do niej uniwersalne szkło, które pomoże odkrywać początkującym zalety danego urządzenia.

Nie zawsze jednak tak jest – niektórzy decydują się na zakup samego body. Dzięki temu zyskują możliwość doboru obiektywu, który najbardziej będzie spełniać ich oczekiwania. Który jednak produkt wybrać, aby spełniał oczekiwania początkującego fotografa, a przy tym był dla niego przystępny i łatwy w obsłudze? Zachęcamy do dalszej lektury.

Co warto wiedzieć o obiektywach?

Pierwsze kroki stawiane w fotografii to zazwyczaj ekscytacja nowym urządzeniem i podejmowanie wielu różnych prób robienia zdjęć. Producenci sprzętu fotograficznego, świadomi tego, że początkujące osoby chcą mieć wpierw jak najbardziej uniwersalne narzędzie, dołączają zazwyczaj do aparatu zmiennoogniskowe szkło o rozpiętości 18-55 mm. W tym momencie warto jednak wspomnieć o czymś jeszcze – mianowicie większość korpusów, do których dołączane są kitowe obiektywy, to konstrukcje amatorskie lub dla średniozaawansowanych hobbystów. Zasadnicza większość z nich więc korzysta z mniejszych matryc, natomiast wartość ogniskowych w optyce podawana jest dla tzw. pełnej klatki.

To zaś oznacza, że choć ogniskowe faktycznie poruszają się w tym zakresie, to dużo światła pada poza sensor, a obraz jest pozornie powiększony. W przypadku obiektywów więc, które stosujemy przy mniejszych matrycach, mówimy o ekwiwalentach ogniskowych. Do ich obliczenia wykorzystuje się mnożniki, które dają informację, z jaką „ogniskową” zostanie wykonane zdjęcie. Warto przy tym zaznaczyć, że każdy producent oferuje różnej wielkości sensory:

  • Canon – x1,6 i 1,3,
  • Nikon – x1,5,
  • Sony – x1,5.

Dla ogniskowych 18-55 mm więc dostajemy ekwiwalenty o długości odpowiednio:

  • 29 – 88 mm,
  • 23 – 72 mm,
  • 27 – 82 mm.

Producenci ci oczywiście oferują również aparaty pełnoklatkowe, jednak dla wielu początkujących entuzjastów może to być zbyt wysoki wydatek.

Pamiętajmy też, że urządzenia różnych marek mają odmienne systemy mocowania. Stąd też obiektywy Nikona nie będą pasować do Canona i odwrotnie. Są jednak tacy producenci, jak Sigma, którzy produkują optykę dla aparatów różnych marek i na nie również warto zwrócić uwagę.

Jaki obiektyw wybrać?

Kiedy minie pierwszy szał fotografowania, wielu entuzjastów szuka czegoś więcej – przede wszystkim wyższej jakości. Chcąc natomiast uzyskać lepsze zdjęcia, należy m.in. przez obiektyw przepuścić większą ilość światła. Idealnym rozwiązaniem byłby zakup optyki, która gwarantuje największy otwór względny na poziomie f/1.4, jednak tego typu narzędzia zazwyczaj niemało kosztują. Optymalnie więc będzie zacząć od f/1.8 (ceny między obiektywami o tych dwóch wartościach maksymalnych otworów względnych potrafią być olbrzymie). Jest tylko jedno „ale” – taką jasność uzyska się przede wszystkim przy szkłach o stałej ogniskowej.

Najważniejsze więc jest odpowiedzenie sobie na pytanie – czego oczekujemy od naszej optyki? Jeśli chcemy mieć zooma, wówczas trzeba pójść na kompromis z jasnością (a też niekiedy z jakością zdjęć w przypadku tańszych konstrukcji). Wyznaczmy więc sobie podstawowy cel – chcemy fotografować osoby, nasze pupile lub też inne obiekty w niewielkiej odległości? Czy też krajobrazy, dziką faunę lub wydarzenia sportowe? Te plany powinny rzutować na nasze zakupy. W przypadku pierwszej opcji – lepiej wybrać dobrą „stałkę”, która zagwarantuje najlepszą jakość zdjęć. Natomiast jeśli skupiamy się na fotografii dynamicznej – lepiej wybrać zooma. Wielu fotografów też szuka pewnego wypośrodkowania między jednym a drugim celem – wówczas można postawić na teleobiektyw o szerokim zakresie ogniskowych jak na przykład obiektyw Canon EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS STM, dzięki któremu będziemy mogli wykonać ciekawe portrety, a także zbliżenia znajdujących się w dużej odległości obiektów.

Obiektyw canon efs  250mm do lustrzanek

Na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

Obiektywy w zestawie z aparatem

Jednym z ciekawszych wyborów dla amatorów będzie body Nikon D3400, do którego dostajemy w zestawie obiektyw Nikkor 18-55 mm f/3.5-5.6G VR. To nie tylko solidna lustrzanka z dużą matrycą, szybkim procesorem, ale też solidna i wszechstronna optyka z funkcją redukcji drgań. Uniwersalny zakres ogniskowych gwarantuje satysfakcjonującą pracę przez dłuższy czas.

Lustrzanka nikon d3400 z obiektywem

Portretowa stałka na start

Dla tych z kolei, którzy zdecydowali się kupić samo body i celują bardziej w zdjęcia portretowe, doskonałym wyborem będzie obiektyw Nikon AF-S Nikkor 50 mm f/1.8G. Wielkość otworu względnego oferuje doskonałe doświetlenie, a system automatycznego ostrzenia i możliwość ręcznego poprawienia ostrości to kolejne atuty tej optyki.

obiektyw nikkor af s 50mm do zdjęć portretowych

Teleobiektyw do fotografowania przyrody i nie tylko

Kompaktowy teleobiektyw Nikon AF-P DX Nikkor 70-300 mm F/4.5-6.3 ED VR oferuje szerokie możliwości pracy w plenerze – na łonie natury czy w podróży. Telezoom, system automatycznego ustawiania ostrości czy system VR redukujący wibracje pozwalają na wykonywanie zdjęć wysokiej jakości z dużej odległości i w plenerowych warunkach, często niesprzyjających profesjonalnemu fotografowaniu. Ponadto obiektyw nie jest masywny, a bardzo poręczny, co tym bardziej ułatwia korzystanie z niego podczas sesji outdoorowych.

Obiektyw nikkor 70 300 do aparatów cyfrowych

Obiektyw idealny do własnych potrzeb

Powyżej przedstawiliśmy krótko jedynie kilka optyk, na które warto zwrócić uwagę. Jak wspomnieliśmy – dobieranie szkła powinno odpowiadać potrzebom, jakie ma wybrany fotograf. Stawiając jednak pierwsze kroki w tej sztuce, warto wybierać pewne kompromisy – nie rzucajmy się na najjaśniejszy obiektyw ani na największe ogniskowe. Lepiej dokształcić się w rzemiośle wykorzystując narzędzia o nieco niższych parametrach niż te z najwyższej półki.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię